Back to Top

Sprawa CWK do Prokuratora Generalnego

Po naszych publikacjach dotyczących CWK odnieśliśmy wrażenie, duża część rzeszowskich dziennikarzy nie zajmuje się tym, co się dzieje, a wyłącznie poszukiwaniem jakiegoś drugiego dna. Mało kogo interesowało, że oficjalny organ administracji jakim jest starosta stwierdza, że budowla CWK może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dziennikarze pytali nas przede wszystkim o to, w jaki sposób nasze wystąpienie wpisuje się w wojnę między marszałkiem, a starostą. Miało być tak, że marszałek zmuszał starostę do dokonania odbioru projektu, a ponieważ nie chciał tego zrobić, spowodował postępowania karne przeciwko niemu z zarzutu łapówkarstwa. Ponieważ starosta się w końcu wnerwił, to dlatego napisał, że CWK zagraża życiu i zdrowi ludzi.

Wszystko to niezbyt nas interesowało, bo my po prostu od dawna zajmowaliśmy się samym CWK. Nie da się jednak ukryć, faktycznie zastanowiło nas, że po kilku dniach publikacji o CWK, również o naszych działaniach, nagle w jednej z gazet pojawiła się bardzo dziwny materiał. Znowu wraca się do postępowania korupcyjnego w starostwie, ale nieoczekiwanie, materiał opisuje, co będzie dalej Prokuratura robić w sprawie. W szczególności, samego starostę zamierza przesłuchiwać na końcu. To daje do myślenia, bo Prokuratura raczej rzadko ujawnia publicznie, w jaki sposób zamierza prowadzić postępowanie.
Uznaliśmy, iż najprościej z pytaniem w tej sprawie wystąpić do Prokuratora Generalnego. Przy okazji poruszamy inne tematy kursujące wśród dziennikarzy i budzących niezdrową sensację. Oczywiście bez zastrzeżeń wierzymy, iż w Prokuraturze, służbach nastąpiła „dobra zmiana” i z pewnością instytucje te nie są wykorzystywane do rozgrywek politycznych. Aby jednak ostatecznie uciąć wszelkie plotki krążące wśród dziennikarzy i między bywalcami rzeszowskich lokali między Rynkiem a 3-go Maja, zapytaliśmy również, czy prawdą jest, że Prokuratura prowadzi jakieś postępowanie dotyczące korupcji przy budowie CWK, a po drugie, czy prawdą jest, że toczyło się lub toczy nadal jakieś postępowanie w sprawie marszałka w związku z zakończoną jakiś czas temu serią skazań sprawą MARR. No a jeśli tak, to czy w przypadku tych postępowań Prokuratura też zamierza publicznie opowiadać, jak zamierza je prowadzić, czy z jakiegoś powodu taka strategia dotyczy wyłącznie postępowania dotyczącego spraw w starostwie.

W sumie to nie do końca wiemy, czemu dziennikarze plotkują o takich rzeczach zamiast po prostu zapytać stosowne instytucje. Ponieważ wolelibyśmy, by wreszcie życie publiczne skoncentrowało się na merytorycznym wyjaśnieniom spraw CWK, sami postanowiliśmy skierowaliśmy pisma w tamtych sprawach, by raz na zawsze przeciąć niezdrowe domysły.
Skoro CWK ma być przedmiotem jakichś rozgrywek między marszałkiem a starostą, w szczególności co do odbiorów, spróbujemy rozwikłać również tę zagadkę. Plotki mówią, iż najciekawsze są aspekty odbiorów strażackich. Podczas zeszłotygodniowego briefingu sekretarz Lesław Majkut obiecał, iż Urząd Marszałkowski nie będzie dłużej utrudniał dostępu do dokumentów dotyczących CWK. W takim razie poprosiliśmy o udostępnienie odbiorów strażackich, a jeśli w pozostałym zakresie również będą niejasności, zażądamy także innych dokumentów.

 

****

Rzeszów, 29 sierpnia 2016 roku


Pan
Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości
Prokurator Generalny


Chyba nieczęsto zdarza się, by Prokuratura publicznie opowiadała, w jaki sposób zamierza prowadzić wszczęte postępowanie. Coś takiego wydarzyło się w Rzeszowie. Jedna z lokalnych gazet opublikowała artykuł, w którym Prokuratura opowiada np. w jakiej kolejności zamierza przeprowadzać czynności. Dziwne.

Od pewnego czasu krążą pogłoski, iż działania Prokuratury i służb w tej sprawie są wykorzystywane w partyjnych rozgrywkach między starostą i marszałkiem. Oczywiście jesteśmy zdania, iż w realiach „dobrej zmiany” jest to kompletnie niemożliwe. Jednak by przeciąć wszelkie wątpliwości w tym względzie jakie pojawiły się lokalnie, zwłaszcza dużo takich plotek można usłyszeć od dziennikarzy, prosilibyśmy Pana Ministra, by sprawdzone zostało, z czego właściwie wynika ta niecodzienna strategia Prokuratury.

Wydaje nam się również, iż dobrze byłoby przeciąć inne spekulacje krążące wokół działań Prokuratury, a mówiące o tym, iż prowadzone jest jakieś postępowanie dotyczące korupcji przy budowie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. To właśnie w związku z tą inwestycją, konkretnie jej odbiorami, miało dojść do jakichś konfliktów między marszałkiem i starostą efektem których są ich ich rzekome wzajemne ataki za pomocą służb i prokuratorów. To zapewne nieprawda, ale chyba dobrze byłoby te dywagacje raz na zawsze przeciąć. Zwłaszcza jak za chwilę miałoby się okazać, iż np. następna publikacja medialna będzie dotyczyła tego, jak Prokuratura zamierza prowadzić tamto postępowanie, lub jeszcze inne, na temat którego krążą najbardziej niestworzone opowieści, jakoby nadal w sprawie marszałka województwa miało się toczyć jakieś postępowanie w związku z zakończonymi już skazaniami sprawami nieprawidłowości w Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nasza prośba do Pana Prokuratora Generalnego wynika z tego, iż od dawna jesteśmy zaangażowani w sprawę CWK, którą uważamy za pomnikową inwestycję marnowania środków publicznych. Trudno jednak jest zainteresować lokalnych dziennikarzy merytorycznymi problemami tej inwestycji, bo cały czas interesuje ich przede wszystkim jakieś rzekome drugie dno rozgrywek marszałka i starosty. Z nieznanych powodów nie chcą wystąpić wprost z pytaniami do odpowiednich instytucji, np. do Prokuratora Generalnego, przedstawić opinii publicznej stosownych publikacji, tylko wszystko rozgrywa się w niezdrowej atmosferze kawiarnianych sensacji. Dlatego postanowiliśmy przeciąć tę niezdrową atmosferę pismem do Pana Prokuratora Generalnego i bardzo prosilibyśmy, by wyjaśnić sprawę dziwnej publikacji, jak również rzekomych dalszych postępowań, które stanowią przedmiot patologicznych rozgrywek politycznych.