Back to Top

590 w CWK: samowola, prowizorka...

Rozpoczynający się 17 listopada 2016 r. “Kongres 590” ma się stać manifestacją nowej jakości i “dobrej zmiany” dla wszystkich Polaków prowadzących działalność gospodarczą. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie obieca w Jasionce Premier Mateusz Morawiecki, ale dobre powody, by już dziś wyrazić sceptycyzm. Po prostu jest niewiarygodny ktoś, kto sam do siebie nie stosuje zasad, które głosi. Niewątpliwie padną obietnice uproszczenia prawa, jasności przepisów, równego traktowania wszystkich przez organy państwowe.

Tymczasem…

Tymczasem Centrum Wystawienniczo - Kongresowe, w którym będą padać te słowa, samo w sobie jest swoistym pomnikiem ku czci bezczelnej władzy. Władzy, która uważa, sama nie podlega zasadom i przepisom, których wymaga od innych. Z pism nadzoru budowlanego wynika, że w tym należącym do samorządu województwa obiekcie dopuszczono się samowoli budowlanej.

Z kolei fundacja organizująca kongres nie zawahała się obejść prawa w ten sposób, że rzekomo sprzedając na kongres bilety, domaga się z tego tytułu nie zapłaty, a darowizny.

Dowolny przedsiębiorca, który zbudowałby budynek dla swojej firmy i popełnił samowolę budowlaną, jak miało to miejsce na obiekcie CWK, zostałby wdeptany w ziemię. Nadzór budowlany najpierw wyłączyłby użytkowanie takiego obiektu, potem obłożył wysoką karą, a na końcu sprawą zająłby się jeszcze prokurator. Odnośnie CWK oczywiście nic takiego się nie dzieje, mimo, że pojawiły się oficjalne stanowiska organów administracji, że obiekt zagraża zdrowiu i życiu.

Przedsiębiorca, który próbowałby lawirować w ten sposób, iż nie wiadomo czy dokonuje sprzedaży czy darowizny, natychmiast został pewnie dosięgnęły rażeniem najnowszego wynalazku obecnego rządu - klauzuli obchodzenia prawa w prawie podatkowym.

Wspieranie polskich firm, popieranie polskich przedsiębiorców są to rzeczy obiecywane od ponad dwóch dekad. Ciężko jednak uwierzyć w takie zapewnienie, skoro obecna władza swoimi działaniami sama daje przykład, że będzie robić to, za co bezwzględnie prześladuje przedsiębiorców.